top of page
Sztuka Szuka Malucha Poznan 2017 (fot. M

Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych SZTUKA SZUKA MALUCHA

Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych  SZTUKA SZUKA MALUCHA to pierwsze w Polsce wydarzenie zakrojone na tak dużą skalę, stworzone z myślą o dzieciach w wieku 0-5 lat i bliskich im dorosłych. Projekt Sztuka Szuka Malucha został zainicjowany przez Centrum Sztuki Dziecka (www.csdpoznan.pl) w Poznaniu w 2006 roku. W latach 2014-2019 Festiwal organizowany był wspólnie przez Art Fraction Foundation i Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, natomiast edycje 14. i 15. organizowane były przez Art Fraction Foundation.

 

W ramach festiwalu zapraszane są rodziny z bardzo małymi dziećmi do twórczej eksploracji. Wierząc w możliwość kreatywnego spotkania artystów i dzieci, co roku przygotowujemy serię warsztatów i spotkań oraz zapraszamy do Poznania najciekawsze produkcje z kraju i zagranicy – spektakle teatralne, taneczne, teatru formy, instalacje – adresowane głównie do dzieci do lat pięciu. ​ Chcemy poszerzać granice poznawcze naszych odbiorców, dostarczać im coraz to nowych doznań artystycznych, stwarzać warunki do pogłębiania relacji i kreatywnego rozwoju. ​ Nasze działania swój potencjał czerpią z bacznego przyglądania się widzom. Od zawsze zależało nam na tym, by dostarczać Odbiorcom pięknych doznań i tworzyć warunki do pogłębiania relacji – ze światem, z najbliższymi, z samym sobą. ​

 

W 2021 roku festiwal miał swoją jubileuszową - 15. edycję. Uczciliśmy to m.in. organizacją koncertu pt. “Potupajki i Dopoduszki” oraz uroczystym podziękowaniem tym, którzy przyczynili się do zainicjowania tego wydarzenia. 

 

Symbolicznym zwieńczeniem obchodów jubileuszu było przyznanie “Valeria Frabetti Award” Zbigniewowi Rudzińskiemu - założycielowi, inicjatorowi i dobremu duchowi festiwalu. Tę najbardziej prestiżową, europejską nagrodę przyznawaną osobom, których działalność miała znaczący wpływ na rozwój sztuki dla najnajmłodszych, przyznawaną przez teatr La Baracca w Bolonii, Zbigniew Rudziński  otrzymał 23 października 2021 roku. Galę rozdania nagród prowadził Roberto Frabetti - jedna z najważniejszych postaci teatru inicjacyjnego na świecie, głos zabrał również sam nagrodzony, a laudację mu poświęconą wygłosili Barbara Małecka i Paweł Gałkowski z poznańskiej Art Fraction Foundation. Obok Rudzińskiego nagrody otrzymali również Wolfgang Schneider oraz Marina Manferrari.

Nagroda jest wyrazem uznania dla ogromnego wpływu, jaki Zbigniew Rudziński wywarł na zainicjowanie, promocję i rozwój teatru dla najnajmłodszych w Polsce. To jemu nurt ten zawdzięcza swoją nazwę, ale przede wszystkim - to dzięki jego wierze, wytrwałości i otwartości zainicjowane w Poznaniu działania zyskały na znaczeniu, stając się ważną dziedziną sztuki, zyskującą popularność w całym kraju. W 2006 roku Zbigniew Rudziński zaprosił Valerię i Roberto Frabetti do podzielenia się swoją wybitną pracą i zaprezentowania polskiej publiczności pierwszych spektakli skierowanych do małych dzieci, co stało się punktem wyjścia dla wielu inicjatyw, z których najważniejsza jest “Sztuka Szuka Malucha”. Festiwal ten przez ostatnich 15 lat istnienia zyskał rangę międzynarodowego wydarzenia o wysokiej randze artystycznej, docenianego nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

Galę wręczenia nagród można obejrzeć tutaj KLIKNIJ

About: Services

kontakt

logo aff.png

mail: info@festiwalnajmlodszych.pl

nr tel.: +48 661 282 638 

KRS: 0000374622

NIP: 9721224094

  • Instagram - Biały Krąg
  • Facebook - Biały Krąg
bottom of page